Istnieje wiele różnych rodzajów gryzoni, obecnie zarejestrowanych jest około 2200 gatunków. Gryzonie są ssakami łożyskowymi. Są najliczniejszą grupą ssaków, w zasadzie występują na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Główną cechą wspólną dla gatunków gryzoni jest rozwój zębów siecznych, zdolnych do zgniatania nasion roślin i owoców o twardych skorupach.

Pod względem fizjonomii gryzonie mają zwykle cztery krótkie nogi, a ich wielkość może być różna, od myszy polnych, ważących około 5 gramów, do dużych gryzoni, takich jak kapibara, która może ważyć nawet 50 kilogramów.

Niektóre z tych gatunków są domowe, najpopularniejsze to chomik i świnka morska. Gatunki te są bardzo dobrze przystosowane do życia w warunkach domowych, choć wymagają specyficznej opieki, którą należy wziąć pod uwagę.

Najczęstsze rodzaje gryzoni

Jak wspomniano powyżej, na świecie istnieje ponad 2000 różnych gatunków gryzoni, a my przyjrzymy się teraz cechom charakterystycznym najliczniejszych gatunków.

Mysz zwykła

Jest to jeden z najmniejszych gryzoni, mierzący zazwyczaj od 5 do 7 centymetrów długości. Zazwyczaj żyje na wsi i żywi się drobnymi owocami, korzeniami i owadami. Jej kolor może wahać się od brązowawych do szarych tonów. Mysz zwykłą jest podobna do koszatniczki, o której przeczytasz w: https://www.naturim.pl/koszatniczka-co-warto-wiedziec-o-tych-uroczych-gryzoniach

Szczur

Szczur pospolity jest średniej wielkości, ma krótkie przednie nogi z czterema palcami i tylne z pięcioma palcami.  Szczury występują we wszystkich typach ekosystemów i bardzo szybko się rozmnażają.

Chomik

Podobnie jak mysz, chomik jest małym gryzoniem. Jest to zwierzę domowe, które bardzo dobrze przystosowuje się do życia w domu, do swojej diety potrzebuje tylko małych nasion, owadów i może jeść niektóre rodzaje warzyw. Chomiki są zazwyczaj bardzo przyjazne i żyją zazwyczaj od 2 do 3 lat.

Wiewiórki

Wiewiórki są lepiej przystosowane do ekosystemu na wolności niż do życia domowego. Mają zwykle od 20 do 40 centymetrów wielkości, mają krótkie, ale bardzo silne nogi, które pozwalają im rozrywać łupiny orzechów i innych podobnych pokarmów. Jedną z ich głównych cech jest ogon, o zakrzywionym kształcie, który jest bardzo przydatny do wspinania się na drzewa i utrzymywania równowagi.

Świnki morskie

Świnki morskie to doskonałe gryzonie domowe. Mają one zazwyczaj od 20 do 30 centymetrów długości, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca. Świnki morskie ważą około jednego kilograma, choć w niektórych przypadkach mogą ważyć nawet półtora kilograma.