Jakie są podstawowe psie komendy, które warto nauczyć swojego pupila?

Każdy właściciel przed zakupem szczenięcia marzy o tym, aby pies wniósł w zacisze jego domu nie tylko mnóstwo radości, ale też harmonijnie współżył z domownikami. Jak to osiągnąć? Poprzez komendy!

Od jakich komend zacząć naukę posłuszeństwa u psa?

Odpowiedź brzmi :od prostych! Zanim zaczniemy uczyć szczeniaka wymyślnych sztuczek, zadbajmy najpierw o to, aby nasz pupil chciał się skupić na pracy z człowiekiem. Psy w zależności od rasy mają różne predyspozycje – ważne, aby nauka była dla psa czymś przyjemnym (nagradzanie odpowiednich zachowań smakołykami, bądź innym przyjemnym bodźcem), a nie męką zarówno dla nas jak i dla pupila.

Wychowywanie szczeniąt warto zacząć od prostych komend takich jak „siad” czy „łapa”, im szczenię chętniej się uczy tym bardziej należy podnosić poprzeczkę! Dobrze ułożony pies to duma każdego właściciela. Komendy nie są jednak tylko przyjemnym dla oka trickiem, często od tego czy pies je zna zależy jego bezpieczeństwo.

Które komendy pies musi opanować zanim wyjdziecie na spacer bez smyczy?

Każdy marzy o tym, aby swobodnie dać psu pobiegać na łące czy polanie. Abstrahując od tego czy wolno puszczać psa luzem warto zastanowić się nad czy nasz pies w sytuacji kryzysowej zachowa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Koniecznie należy nauczyć psa odwołania – pies musi wrócić do właściciela po przywołaniu niezależnie od bodźców zewnętrznych. Jest to umiejętność, która zabezpieczy Ciebie i psa, gdy przyjdzie mu do głowy pogonić za zwierzyną w las, czy w pogoń za kotem. Portal pupilki.pl podkreśla, że warto nad tym popracować na równi z komendą „ zostaw” – pies musi natychmiast wypuszczać z pyska to, co akurat w nim ma. Ta umiejętność zabezpieczy Was przed przypadkowym połknięciem niebezpiecznych dla Waszego pupila przedmiotów i pokarmów.