Pies to wspaniały przyjaciel, który chociaż nie potrafi mówić, doskonale się z nami komunikuje przez mowę ciała i wokalizacje. Często sygnały werbalne jak szczekanie czy wycie jest szczególnie uciążliwe dla domowników i sąsiadów.

Dowiedz się dlaczego Twój pies wyje, kiedy należy się tym martwić i jak temu zaradzić.

Dlaczego pies wyje?

Przyczyny wycia może być bardzo wiele, stoi za nim cała gama psich emocji i potrzeb. Wycie może przybierać różną barwę, głośność i długość w zależności od tego co nasz pupil chce nam powiedzieć.

Najczęściej u podłoża problemu leży lęk separacyjny. Pies pozostawiony samotnie w domu wyje z tęsknoty za swoim właścicielem, nie potrafiąc zrozumieć sytuacji i poradzić sobie ze stresem, który mu towarzyszy. Nuda i brak rozrywki to kolejny powód, dla którego znudzony i sfrustrowany pies daje upust negatywnym emocjom przez szczekanie i wycie. Niekiedy źródło problemu leży w błędach wychowawczych, które zostały popełnione.

Często właściciel zwraca uwagę na hałasującego psa, próbując go uspokoić głaszcząc lub dając smakołyki. Zwierzę, na zasadzie skojarzeń, utrwala te dwie relacje, myśląc że otrzymana nagroda świadczy o tym, że właściciel oczekuje od niego takiego zachowania. Na koniec, należy pamiętać, że skłonność do wycia jest głęboko zakorzeniona w psim instynkcie, szczególnie w przypadku niektórych ras. Psy komunikują się w ten sposób, podobnie jak i jak ich dzicy przodkowie.

Co zrobić gdy pies wyje?

Chcąc zaradzić wyciu musisz zidentyfikować podłoże problemu. Lekarstwem na nudę i brak rozrywki będzie poświęcenie Twojemu przyjacielowi więcej czasu: regularne spacery, zabawy czy psie sporty i spotkania z czworonożnymi kolegami. Wszystko to dostarczy mu, tak potrzebna dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dawkę ruchu, pozytywnych bodźców i ćwiczeń aktywizujących mózg. Największym wyzwaniem jest praca z czworonogiem o bardzo silnym lęku separacyjnym.

Należy stopniowo przyzwyczajać psa do rozłąki i samodzielności. Bardzo dobre efekty przynosi zestawienie ulubionej zabawki czy maty węchowej, która mogłaby odciągnąć uwagę psiaka od trudnej dla niego samotności. Gdy problem okazuje się bardziej złożony wymaga pomocy behawiorysty. Na koniec należy zaznaczyć, że często futrzany przyjaciel wyje z powodów wynikających z instynktu oraz z jego stadnej natury –  chęci komunikacji z otoczeniem. Próba stłumienia tego zachowania jest niemożliwa, a przede wszystkim niepotrzebna, ponieważ nie ma w nim niczego niewłaściwego.

Więcej porad dla opiekunów psów znajdziesz w portalu https://puppies.pl/.

Wycie – to sygnał werbalny, rozszyfruj go!

Wycie jest formą komunikacji, bardzo mocno zakorzenioną w psim DNA i niezwykle złożoną. Nie traktuj wycia u swojego przyjaciela jako złośliwości! Spróbuj zrozumieć co Twój pies chce Ci powiedzieć, przy odrobinie zaangażowania i cierpliwości znajdziesz właściwie rozwiązanie.