Nie ulega wątpliwości, że każdemu właścicielowi psa zależy na jego dobrym samopoczuciu i szczęściu. Dbają oni o swoje pupile, dbają o prawidłowe żywienie, rozpieszczają je i chcieliby zawsze widzieć je zadowolone ze swojego pieskiego życia. Jakie są fizyczne oznaki, że Twój pies czuje się świetnie i jest właściwie zaopiekowany? Co można zobaczyć gołym okiem obserwując psa? 

Machanie ogonem

To jedna z najbardziej oczywistych oznak szczęścia i zadowolenia Twojego pupila. Psy mają niezwykle rozwiniętą komunikację za pomocą mowy ciała, dlatego gdy zobaczysz swojego czworonoga radośnie wymachującego ogonem, możesz być pewny że ma się on dobrze. Co bardzo ciekawe, rasy z bardzo krótkimi czy zakręconymi ogonkami będą próbować naśladować ten ruch, nieco zabawnie poruszając całym ciałem. Powolne, delikatne merdanie oznacza spokój i zadowolenie, natomiast szybkie, intensywniejsze ruchy podekscytowanie pieska (na przykład zbliżającym się spacerem czy po Twoim powrocie do domu).  

Chęć do aktywności i wspólnej zabawy

Na pewno niejednokrotnie miałeś okazję zaobserwować, jak Twój pies reaguje, gdy widzi smycz oznakę zbliżającego się spaceru. Zdrowy, szczęśliwy czworonóg będzie bardzo chętnie prowokował i zachęcał właściciela do wspólnej zabawy. Jeśli na przykład podskakuje na tylnych łapach chcąc się bawić, możesz być spokojny o jego samopoczucie. Psy uwielbiają zabawę! Urozmaicaj ją, w czym pomogą ci zabawki dla psa. Dobierz zabawkę do wielkości swojego psa, pamiętaj też, że małe psy bywają płochliwe i niekiedy nie przepadają za głośnymi dźwiękami wydawanymi przez zabawki. 

Apetyt i prawidłowa masa ciała

Zdrowy i zadowolony z życia pies będzie naturalnie miał zdrowy stosunek do jedzenia. Po długim spacerze będzie zatem niesamowicie głodny, ale jednocześnie zje tylko tyle, by zaspokoić głód. Zmiany w apetycie psa mogą być oznaką problemów zdrowotnych bądź po prostu o tym, że z jakiegoś powodu czuje się źle w danym miejscu. Naszym zadaniem jest tutaj również bycie głosem rozsądku i rozpieszczanie pupila przekąskami i przysmakami, ale z odpowiednim umiarem. Niektóre psy z nadwagą mogą sprawiać wrażenie szczęśliwych, jednak naraża je to na niepotrzebne problemy ze zdrowiem. Najlepszym sposobem żywienia psa jest specjalnie opracowana, pełnowartościowa karma, np. sucha karma dla psa Genesis.  

Powiększone źrenice

Jest to ciekawy objaw, którego tak naprawdę niewiele psich opiekunów jest świadoma. Psia fizjologia jest podobna do ludzkiej, a ludzkie źrenice mają tendencje do rozszerzania się w chwili szczęścia czy podekscytowania. Podobnie jest w przypadku czworonogów. Zatem jeśli oczy Twojego pupila błyszczą się i „strzelają iskrami”, szczególnie w momencie dobrej wspólnej zabawy czy powitania, możesz mieć pewność że jesteś dla niego świetnym opiekunem. 

Artykuł powstał we współpracy z https://petbox.pl/