1. Wielbłądy wypijają ponad 100 litrów płynów w jednej chwili
Gatunki żyjące w środowiskach jałowych muszą wypracować strategie, które pozwolą im przetrwać niedobory wody. Dlatego też, gdy wielbłądy znajdują się w obecności tego fundamentalnego płynu, korzystają z okazji, by gromadzić go wewnątrz swoich ciał w dużych ilościach. W rzeczywistości są one w stanie wypić ponad 100 litrów wody w ciągu zaledwie kilku minut.
2. Ich przodkowie pochodzą z Ameryki Północnej
Przodkowie wielbłąda żyli 50-60 milionów lat temu w Ameryce Północnej. Jednak w pewnym momencie historii wyemigrowali przez Cieśninę Beringa do Azji. Stamtąd rozprzestrzeniły się do Afryki, gdzie stały się niezbędne dla zamieszkujących pustynię ludzi. Obecnie wielbłądy możesz nawet spotkać w Mini ZOO w Jantarze.
3. Plucie jako mechanizm obronny
Zwierzęta te często używają swoich potężnych kończyn, aby uderzyć swoich agresorów. Jednak używają również plucia, jako metoda obrony, choć nie używają do tego celu śliny. W rzeczywistości używają trochę kwasu żołądkowego i rzucają go na swoich przeciwników, aby podrażnić ich skórę.
4. Ich garby nie zawierają wody
Wbrew pozorom, garby wielbłądów nie zawierają wody, lecz dużą ilość tłuszczu. Oznacza to, że dwa występy na ich grzbiecie są magazynami składników odżywczych, które zmieniają swój rozmiar, jeśli zbyt długo pozostają bez jedzenia. W rzeczywistości, dzięki nim, mogą one wytrzymać 4 do 5 miesięcy bez jedzenia.
5. Są w stanie iść przez wiele dni bez picia wody
Wielbłądy stały się prawdziwymi ekspertami od przetrwania w jałowym klimacie, ponieważ mają niesamowite strategie, aby wytrzymać bez wody przez długi czas. Ogólnie można powiedzieć, że minimalizują zużycie wody do minimum, tracąc zaledwie około 0,75 litra dziennie.
6. Ich żołądek podzielony jest na 3 odrębne komory
Dieta wielbłądów opiera się na spożywaniu traw, roślin, liści i krzewów. Z tego powodu ich żołądek podzielony jest na 3 komory, które w największym stopniu wykorzystują składniki odżywcze zawarte w pokarmie. Strategia ta jest bardzo podobna do strategii przeżuwaczy i są one zaliczane do tej grupy, choć formalnie nazywa się je pseudo-przeżuwaczami.
7. Udomowione wielbłądy nie pochodzą z dzikich populacji
Pierwotnie uważano, że wielbłądy domowe pochodzą od obecnych dzikich populacji. Badania genetyczne wykazały jednak, że w rzeczywistości są to dwa różne gatunki, które nie są ze sobą spokrewnione.