Pies to nie tylko przyjaciel czy nawet członek rodziny, towarzyszący w codziennym życiu, wymagającym opieki i spacerów. Pies może być równie dobrze partnerem i motywatorem do wspólnego uprawiania sportów, dbania o zdrowy styl życia. Może być także istotą, która pobudzi nas do odkrycia nowego hobby, jakim jest bieganie.

Bieganie – coraz popularniejsza wspólna rozrywka psów i ich właścicieli

Jaki sport można uprawiać wspólnie z psem? Wiele osób odpowie po chwili namysłu – bieganie! To dyscyplina, która nie wymaga wielkiego przygotowania, umiejętności i nakładu finansowego, oraz która może być uprawiana niemal wszędzie i o każdej porze. To również wielka frajda zarówno dla psa, jak i jego właściciela oraz sposób na pogłębienie relacji z pupilem. Zanim zaczniemy wspólnie przemierzać łąki i lasy, warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwią tę zabawę.

Jak biegać z psem żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i jemu

Przy dłuższych trasach biegowych należy koniecznie zabrać ze sobą wysokoenergetyczne jedzenie i wodę dla psa. Będzie tego potrzebował, by zregenerować siły.

Nie warto też pokonywać całej trasy po brukowej kostce czy chodniku – psie łapy są bardziej czułe niż ludzkie stopy odziane w buty do biegania. Po bieganiu należy obejrzeć łapy psa, a jeszcze w trakcie biegu – obserwować jego stan i w razie potrzeby robić przerwy.

Nie zapominajmy oczywiście o smyczy – psy rozochocone bieganiem np. po lesie, bez smyczy mogą rzucić się za jakiś zwierzęciem i przestać reagować na nasze komendy. Smycz zapewni też bezpieczeństwo innym biegaczom i przechodniom.

Jeśli biegamy nocą, dobrze jest zadbać też o odblaski – nie tylko dla siebie. W sklepach można m.in. znaleźć odblaskowe obroże.