Jak powinno wyglądać karmienie kota? Na początku przez pierwsze tygodnie życia kociaka powinien być podawane mleko przez matke kota. Musi zawierać niezbędne składniki odżywcze m.in tauryna, któta jest istotna w samym procesie karmienia.

Karmienie kota już bez matki.

Jeśli mamy w domu kota, który nie doświadczył miłości matki i musimy karmić młodego mlekiem. Będziesz potrzebował butelki ze smoczkiem ewentualnie strzykawka jeśli kotek jest zaraz po porzuceniu przez matke. W smoczku zrób najmniejszą dziurkę jaką możesz, tak by kotek się nie zadławił. Karmienie powinno odbywać się co ok 3 godziny.

Pozycja w jakiej karmić kotka to leży na brzuchu ma głowę podniesioną do góry. Pod żadnym pozorem nie podawaj kotu krowiego mleka, ponieważ nie ma wystarczająco ilośc składników. Najlepiej podaj kotu mleko modyfikowane  przeznaczone dla niemowląt.

Powolna zmiana sposobu karmienia

Po okresie podawania mleka ok 4 tyg, można podawać inny pokarm mokre a następnie później suchy, ale również nie rezygnuj całkowicie z mleka. Kot z pewnością ogarnął naukę lizania i może już korzystać z miseczki. Sucha karma powinna być tylko karmą uzupełniającą. Możesz również podawać smakowite musy i paszteciki. Małe kotki jedzą w małych ilościach ale często, kotki mają małe żołądki ale duży apetyt.

Podawanie posiłków powinno to być ok 5 razy dziennie. Jeśli chcesz zmienić karmę kotu rób to ostrożnie, małymi porcjami. Nagła zmiana może wywołać rewolucję w żołądku kotka.

Podawanie wody? – tak czy nie?

Koty nie mają w nawyku picia wody. Nie piją wody z miseczki razem przy jedzeniu jak pies, jak już chcemy ugasić pragnienie to zrób to z kapiącej butelki. Miskę z wodą kota ustaw z daleka w zacisznym miejscu.

Prawidłowe żywienie kota ma bardzo duży wpływ na ich poprawny rozwój i stan zdrowia kota. Kiedy po ukończeniu roku życia przez koty możemy powiedzieć,że kot jest dorosły, kiedy będzie miał już stałe zęby. Wtedy można podawać kotu już karmę dla dorosłych kotów.