Zima to czas, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o psa. Co powinniśmy robić żeby nasz pupil był w dobrej kondycji i mógł się cieszyć urokami tej pory roku?

Psie łapy pod szczególnym nadzorem

Sól, którą posypywane są ulice i chodniki znacznie ułatwia przemieszczanie się. Jednak warto wiedzieć, że wpływa ona niekorzystnie na psie łapy. Sól może powodować otarcia, podrażnienia, a nawet rany na opuszkach. Takie uszkodzenia są bardzo bolesne i długo się goją. Nie każdy wie, że wrażliwość psiej skóry na łapach ma ścisły związek z kolorem sierści psiaka. Im jest ona jaśniejsza, tym łapy są delikatniejsze, a co za tym idzie bardziej narażone na uszkodzenia. Niezależnie od umaszczenia naszego ulubieńca powinniśmy sprawdzać stan łap po każdym spacerze.

W miarę możliwości unikajmy spacerów, w miejscach gdzie rozsypywana jest sól. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego po spacerze powinniśmy zawsze dokładnie oglądać psie łapy. Postarajmy się usunąć śnieg i lód z pomiędzy palców. Łapy powinniśmy umyć i dokładnie wytrzeć. Możemy zadbać o ochronę. Psie łapy wystarczy posmarować wazeliną czy innym, delikatnym preparatem, który ma w swoim składzie lanolinę.

Kolejna ważna kwestia to psia sierść. Zimą powinna być szczególnie zadbana. To właśnie na niej gromadzi się śnieg, błoto czy inne zanieczyszczenia. Najważniejszy zabieg to rozczesywanie sierści. W ten sposób pozbędziemy się dużej ilości zanieczyszczeń. Odpowiednio zadbana sierść bardzo dobrze izoluje psa przed zimnem i mrozem.

A co z kąpielami?

Jeśli to tylko możliwe, to starajmy się ich unikać. Kosmetyki, nawet te przeznaczone do psiej pielęgnacji niszczą płaszcz lipidowy na skórze, co w konsekwencji może prowadzić do obniżenia odporności u naszego pupila. Po spacerze myjmy łapy i brzuch czystą wodą.

Ale zdarza się, że kąpiel jest naprawdę konieczna, ma to na przykład miejsce, gdy nasz psiak wytarza się w śmieciach czy padlinie. Cóż taka jest psia natura… Do kąpieli użyjmy produktów przeznaczonych do pielęgnacji psa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy sięgać po nasze własne kosmetyki. Idealny psi szampon czy odżywka powinny mieć w składzie jak najwięcej substancji natłuszczających. Po zabiegu dokładnie osuszamy psa i zadbajmy o to żeby unikał przeciągów.

Psia moda dla wszystkich?

Psie kurteczki czy buciki nie są koniecznym ekwipunkiem każdego psa. Jednak warto przemyśleć taki zakup, gdy nasz psiak jest niewielkich rozmiarów czy ma krótką sierść. Idealne okrycie dla psa nie powinno mu przeszkadzać w zwykłym funkcjonowaniu. Musi być łatwe do utrzymania w czystości, a także ważne, żeby się szybko się zdejmowało i zakładało. Kwestie estetyczne w tym przypadku są drugorzędne.

W wyjątkowo mroźne dni ograniczmy codzienne spacery do niezbędnego minimum.