Ze względu na szczególne potrzeby żywieniowe szczeniaków i psów w wieku młodzieńczym ich codzienna dieta powinna być bogata nie tylko w białka i tłuszcze, ale także w minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju poszczególnych układów ich szybko rozwijających się organizmów. Karmy dla psów juniorów zwykle zaleca się podawać do momentu osiągnięcia przez zwierzę dojrzałości, co zależy od rasy, a dokładniej rzecz biorąc, od wielkości psa.

Czym charakteryzują się karmy dla psów juniorów?

Rosnące szczeniaki są zdecydowanie bardziej aktywne niż psy dorosłe, w związku z czym ich codzienna dieta powinna być bardziej energetyczna, bogata w tłuszcz i białko niezbędne do rozwoju organów wewnętrznych i mięśni. Szczególne wymagania względem karm dla psów juniorów dotyczą również pewnych grup mikroelementów potrzebnych na wczesnym etapie wzrostu młodych zwierząt. Na przykład rozwijający się układ kostny psa wymaga większej ilości łatwego do przyswojenia wapnia i fosforu. Dlatego wszystkie profesjonalne karmy dla psów w młodym wieku zawierają zwiększoną ilość tych pierwiastków. W takich karmach obecna jest również arginina, która reguluje pracę układu odpornościowego i działanie hormonu wzrostu.

Karmy dla psów małych, średnich i dużych ras

W zależności od rasy czas dojrzewania psów znacząco się różni. Najszybciej dorastają psy ras małych, w związku z czym specjalną karmę dla psa juniora podaje się im stosunkowo krótko, najczęściej do 8-10 miesiąca życia, gdy przestają rosnąć i osiągają dojrzałość płciową. Psom ras średnich specjalną karmę junior podajemy do około 12-miesiąca życia. Niekiedy czas ten może się nieco wydłużyć. Po prostu trzeba obserwować zachowania psa i dostosowywać do nich jego dietę. Karmy dla psów junior najdłużej podajemy psom ras dużych i olbrzymich. W tym ostatnim przypadku stosowanie specjalnego żywienia może przedłużyć się nawet do 24 miesięcy. Co ważne, karmy przeznaczone dla takich psów mają obniżoną zawartość białka, dzięki czemu pies nie rośnie zbyt szybko i jego układ szkieletowy ma czas, by nadążyć za wzrostem masy ciała.

Stosowanie specjalnej karmy dla psa w młodym wieku to najlepszy sposób na wsparcie prawidłowego rozwoju jego organizmu, zapewnienie mu energii do zabawy i budulca do wzrostu. Co warte podkreślenia, taka karma musi być karmą pełnoporcjową, a zatem zawierającą wszystkie składniki niezbędne do życia i właściwego działania wszystkich układów psiego organizmu. Na zmianę diety należy zdecydować się dopiero wówczas, gdy pies przestanie rosnąć.