Myśląc o zwierzątku domowym, pierwsze do głowy przychodzą Ci koty i psy? Oczywiście, są to najpopularniejsze gatunki, jednak coraz więcej małych ssaków, takich jak króliki, chomiki, kawie domowe czy szynszyle, znajduje kochających opiekunów. Niektórzy są zaskoczeni, że takie małe zwierzęta też potrzebują opieki weterynaryjnej, ale tak naprawdę nic w tym dziwnego. Czytaj dalej, a podpowiemy Ci kilka faktów, które powinieneś wiedzieć na temat wizyty u weterynarza małych zwierząt.
Weterynarz małych zwierząt – dlaczego warto zdecydować się na jego usługi?
Weterynarz zazwyczaj zajmuje się wszelakimi zwierzętami, jakie do niego trafią. Powinien być w stanie udzielić pomocy zarówno trzodzie, jak i zwierzętom domowym czy dzikim. Jednak bądźmy realistami – jeżeli ktoś ma znać się na wszystkim, realnie nie zawsze daje sobie z tym radę. Jeżeli zależy Ci na fachowej opiece dla swojego małego pupila, musisz znaleźć taką klinikę, która specjalizuje się w niesieniu pomocy takim właśnie zwierzętom.
Gdzie znaleźć takiego specjalistę?
Jeżeli zależy Ci na konsultacji z weterynarzem znającym się dokładnie na leczeniu małych zwierząt, powinieneś znaleźć w swojej okolicy przychodnię, która się w tym specjalizuje. Szczególnie w dużych miastach nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Duża przychodnia weterynaryjna, a właściwie lecznica lub klinika to zazwyczaj strzał w dziesiątkę. W ich ofercie znajdziesz zarówno pomoc internistyczną, chirurgiczną, jak i diagnostykę laboratoryjną, czy obrazową dla królików, chomików, myszoskoczków i innych małych istot.
Jeśli jednak takiego ośrodka nie ma w Twoim mieście, z pewnością w poszukiwaniach pomogą Ci internetowe grupy miłośników danego gatunku zwierząt. Trzeba jednak mieć na uwadze, że czasem z pupilem trzeba udać się do sąsiedniego miasta.
Jak wygląda wizyta małych zwierząt u weterynarza?
Masz obawy względem zdrowia swojego pupila? W przypadku, gdy nie chce jeść, jest apatyczny lub jego zachowanie uległo zmianie, koniecznie udaj się do przychodni weterynaryjnej.
1. Transport zwierzaka
Podczas transportu swojego chomika, szczura, królika czy myszoskoczka do kliniki, koniecznie musisz zadbać o właściwe zabezpieczenie zwierzaka. Powinien znajdować się w komfortowym transporterze, który zapewni mu ochronę na czas wyprawy do lekarza.
2. Określ dolegliwości
Gdy dotrzesz na miejsce, dokładnie opowiedz weterynarzowi o wszystkich symptomach, które Cię zaniepokoiły. W końcu Twój pupil sam nie opowie dokładnie, gdzie go boli, czy jakie ma dolegliwości. Pamiętaj o tym, aby umiejscowić objawy w czasie. Określenie tego, jak długo się utrzymują, może być ważne dla postawienia diagnozy.
3. Badanie zwierzaka
Jaki jest następny krok? Po tym weterynarz powinien przeprowadzić szczegółowe badanie Twojego pupila. W zależności od dolegliwości może uznać za potrzebne zlecenie dodatkowych badań obrazowych lub laboratoryjnych. Interpretując ich wyniki, lekarz bez wątpienia zdecyduje o podaniu określonych leków lub zaproponuje Ci inne rozwiązania, które mają na celu działania w jak najlepszym interesie zwierzaka.