Koty to niezwykle interesujące oraz urocze stworzenia. Ponadto są to jedne z najpopularniejszych zwierząt, które chętnie przygarniamy do swoich domów. Koty fascynują swoją tajemniczością, indywidualnością i czasem trudnymi do zrozumienia oraz wytłumaczenia zwyczajami, jak np. siedzenie w kartonach, niespodziewane pogonie, udeptywanie naszego ciała lub podłoża, czy zastyganie w czasie zabawy.

Koty najczęściej kojarzą się z puchatymi istotami, które uwielbiają wylegiwać się na kanapie oraz przy różnego rodzaju źródłach ciepła. Są z natury nieufne, poruszają się niesamowicie cicho i z pełną gracją. Jedni widzą w nich przyjaźnie nastawione zwierzęta, drudzy z kolei odbierają je jako wredne i złośliwe. Aby lepiej zrozumieć naturę kota, należy przede wszystkim poznać jego zwyczaje, charakter oraz naturalne instynkty i motywacje.

Koty – jak się nimi opiekować, aby były szczęśliwe?

Kot, którego zdecydujemy się wziąć do domu musi mieć stworzone odpowiednie warunki, aby czuł się w nim dobrze. Jeśli mu je zapewnimy na pewno odwdzięczy się głośnym mruczeniem i łaszeniem.

Przede wszystkim należy zadbać o:

  • otoczenie kota – legowisko, kuweta, miski z jedzeniem i piciem muszą być zawsze czyste
  • pielęgnację – szczotkowanie sierści, obcinanie pazurków
  • odpowiednie żywienie – zawsze należy dostosować ilość i rodzaj pokarmu do indywidualnych potrzeb kota
  • profilaktykę przeciwko pasożytom oraz szczepienia ochronne

Mając w domu kota warto również zaopatrzyć się w specjalne zabawki oraz drapak, na którym zwierzak będzie mógł ścierać swoje pazurki. Jest to szczególnie ważne, jeżeli kot nie wychodzi z domu lub robi to bardzo rzadko.