Nauczenie psa komend jest bardzo ważnym elementem relacji człowiek-pies. Nie dość, że budują więź, to jeszcze pomagają w kształtowaniu odpowiedniego psiego zachowania. Właściciel, który chce nauczyć psa komend musi się w ten proces zaangażować, mieć ogromne pokłady cierpliwości i wiedzy. Jak do tematu podejść i od czego najlepiej zacząć? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Ogólne zasady nauki komend przez psa
Nauka powinna być przyjemna i dobrze się psu kojarzyć, a kończyć się miłym akcentem. Szkolenie komend opierać się na nagrodach – tylko tak będzie skuteczne. Sesje treningowe nie powinny za długo trwać, żeby nie doprowadzić do dekoncentracji i znudzenia psiaka.
Komenda „siad”
Podstawowa komenda, dzięki której właściciel jest w stanie zapanować nad psem w praktycznie każdej sytuacji. Jest ona uspokajająca dla czworonożnego przyjaciela, pozwoli psu na ochłoniecie i zachowanie się właściwie. Nie jest ona trudna do nauczenia i dobrze jest od niej zacząć.
Komenda „leżeć”
Jest to komenda, która nakazuje psu, aby położył się z siadu bądź stania. Jest nieco trudniejsza do nauczenia, warto więc dodatkowo zmotywować psiaka do jej nauczenia się proponując mu jego ulubione przysmaki.
Komenda „do mnie”
Nauczenie psa, aby przychodził na zawołanie właściciela jest niezwykle ważne. Komenda ta pomoże nie tylko w zdyscyplinowaniu pieska, ale wręcz może uchronić go od niebezpiecznej sytuacji, a nawet ocalić życie, np. w przypadku wbiegnięcia na ruchliwą ulicę. Istotne jest, aby zacząć naukę tej komendy dosyć wcześnie, ponieważ szczenięta z wielką ochotą podążają za swoim właścicielem. Starszy pies staje się bardziej niezależny i nauka tego zawołania będzie trudniejsza, chociaż oczywiście nie niemożliwa do zrealizowania.